História

Slovenská bluegrassova skupina Blueland vznikla začiatkom roku 1995 v Hlohovci. Pôvodnú formáciu tvorili gitarista Miloš Tomka, bassgitarista Stanislav Tomka, banjista Andrej Godál a mandolinista Peter Balón. Skupina sa zameriavala na moderný súčastný bluegrass a hrávala hlavne na slovenských festivaloch kde získala niekoľko ocenení.

 V júni 1996 nahrali svoju prvú kazetu s názvom Bluegrass Celebration. V roku 1997 došlo v skupine k personálnym zmenám a na post banjistu prišiel Roman Ač a na post mandolinistu prišiel Jaroslav Rakay. Na jar roku 1998 skupina nahrala svoje prvé CD s názvom First Time. Skupina získala v ankete Slovenskej Bluegrassovej asociácie cenu skupina roka 1998, a členovia Miloš Tomka získal cenu gitarista roka, Roman Ač získal cenu banjista roka a Stanislav Tomka získal cenu basgitarista roka.

V roku 1998 Blueland vystupoval na koncertoch a festivaloch nielen na Slovensku ale aj v Čechách, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku. V roku 1999 na festivale Dobrofest v Trnave hrali ako doprovodná kapela legendárneho amerického dobristu Lee Roy Macka. V septembri 1999 odchádza zo skupiny mandolinista Jaroslav Rakay a nahrádza ho Pavol Daňo. Na jar roku 2001 skupina nahrala svoje druhé CD s názvom Fire v Nemecku, v štúdiu výborného nemeckého mandolínistu a huslistu Marka Stoffela, člena nemecko-americkej skupiny Shady Mix, ktorý na projekte aj hosťoval na husle. Taktiež na CD-čku hosťovala aj jeho manželka, americká bluegrassová speváčka a pesničkárka, členka skupiny Shady Mix Wil Maring.

Na jeseň roku 2002 odchádza zo skupiny banjista Roman Áč a nahrádza ho 20 ročný holandský multiinštrumentalista Ralph Schut žijúci v Čechách. Skupina hrala na mnohých festivaloch doma aj v zahraničí najmä v Českej republike, Holandsku, Francúzsku, Nórsku atď.
Na festivale EWOB v Hradci nad Moravicí v Českej republike v roku 2003 získava skupina prvé miesto v konkurencii najlepších bluegrassových skupín z celého Československa.

V roku 2005 nahrala skupina v poradí tretie CD s názvom All My Life. Ako hostia sa na albume predstavia mladý talentovaný dobrista Radek Vaňkát z Ústí nad Labem a fenomenálny slovenský huslista Stanko Palúch.
Banjista Ralph Schut odchádza z Bluelandu v januári roku 2007 kvôli celkovej časovej vyťaženosti a na jeho miesto prichádza Pavol Tomašovič zo Zvolena.

Na jeseň roku 2008 Blueland ohlasuje pauzu a prestávku v koncertoch. V januári roku 2009 Blueland opäť začína koncertovať, tentokrát ale v nástrojovom obmenení, Stanislav Tomka, mení bassgitaru za kontrabass a na miesto banjistu sa po dvoch rokoch vracia Ralph Schut. Na bluegrassovom festivale vo francúzskom La Roche sur Foron v auguste 2009 obsadila staronová skupina BLUELAND tretie miesto v konkurencii európskych bluegrassových skupín,
V auguste 2011 obsadil Blueland na rovnakom festivale vo Francúzsku dokonca druhé miesto. Gratulujeme. 

 

V súčastnosti skupina Blueland pripravuje a nahráva svoje piate sólové album, v štúdiu u Ondru Kozáka v Jeseníku. Krst nového CD by mal byť ak všetko pôjde podľa plánu na festivale Bluegras Večer Horná Poruba v júni 2018.