O nás

Vítajte na oficiálnych stránkach slovenskej bluegrassovej skupiny BLUELAND.
Kto to vlastne je BLUELAND?

mandolína a spev – Pavol Daňo
gitara a spev –  Miloš Tomka
kontrabas a spev – Stanislav Tomka
banjo a spev – Ralph Schut


Miloš Tomka – gitara a spev

miki@blueland.sk

Zakladateľ a leader skupiny Blueland. K bluegrassu sa dostáva niekedy okolo roku 1990 keď dostáva ponuku od hlohovského gitarového mága Michala Vavra hrať na kontrabas v hlohovskej skupine Pltníci kde hrával viac ako rok až do nástupu na základnú vojenskú službu. Po návrate z vojny hrá, tentokrát už na gitaru v ďalšom hlohovskom zoskupení Noví Pltníci. Na jar roku 1995 zakladá skupinu BLUELAND, ktorej členom je dodnes. Okrem hrania v Bluelande sa venuje výrobe bluegrassových mandolín. Miky hrá na gitaru Martin D 28 a gitaru vlastnej výroby. Jeho hudobný vzor je už zmieňovaný Michal Vavro a Tony Rice. Je ženatý má dve dcéry a spokojne si žije v dedinke Koplotovce pri Hlohovci.


Pavol Daňo – mandolína a spev

pavol@blueland.sk

Nar. 1974 v Dubnici nad Váhom, jeho začiatok aktívneho hrania na mandolínu sa datuje niekedy do roku 1991, kedy hrával v kapele Timegrass z Hornej Poruby. V roku 1993 hrával aj v skupine Tieň z Trenčína. Začiatkom r.1994 rukuje na základnú vojenskú službu vojnu na Sliač, kde na krátky čas vznikla formácia Armygrass spolu s neskorším spoluhráčom s Bluelandu s Romanom Áčom z Trnavy. Po návrate domov v rokoch 1996-97 hral v skupine Modré Steblá z Novej Dubnice, v kapele okolo banjistu I. Dobiaša. V roku 1998 prichádzajú nepríjemné zdravotné problémy – obrna zápästia pravej ruky a takmer celý rok neschopnosť hrať, ale už v roku 1999 opäť chytá nástroj do rúk a začína hrávať na krátku dobu v skupine Minigrass z Prievidze. V rokoch 1999-2001 je aj členom hornoporubského zoskupenia X-Grass a v roku 1999 stihne aj niekoľko vystúpení na kontrabas z Pezinskou formáciou 29 Strings. Do skupiny Blueland prichádza na mandolínu v roku 2000, kde nahrádza odchádzajúceho Jara Rakaya z Trnavy. Od roku 2007 je aj stálym hosťom na mandolínu v skupine Tieň. V súčasnej dobe hrá na mandolíne značky Krishot, nemá vyhradený hudobný vzor, v jeho hre ho ovplyvnil tak Bill Monroe ako aj Sam Bush. Je ženatý, ma dve dcéry a žije v Dubnici nad Váhom a je spoluporiadateľom festivalu BG Večer Fest.


Ralph Schut – banjo a spev

ralph@blueland.sk

11.septembra 2001 sa odohrali na svete dve veľké katastrofy. V americkom New Yorku si americké tajné služby odpálili dvojičky mrakodrapov Svetoveho Obchodného Centra a do Európy, konkrétne do Jihlavy v Českej republike sa v ten deň prisťahoval, obťažkaný futrálmi všetkých možných bluegrassových nástrojov 19 ročný holandský mimozemštan Ralph Christian Frederick Martin Schut. Zo svojou, vtedy ešte veľmi skromnou češtinou vyhlásil pamätnú vetu,, Jsem tady, mám Vás rád a budu u Vás bydlet,,. Odvtedy je tu (písať zoznam bluegrassovych kapiel v ktorých hral je asi zbytočné hral už asi v každej československej bluegrassovej skupine, jednoduchšie bude napísať zoznam kapiel kde ešte nehral) sejšnoval minimálne s každým bluegrassovým muzikantom v  celom Československu a jeho široký úsmev je ozdobou každého bluegrassového festivalu na východ od Dečína a na západ od Čiernej nad Tisou. K jeho najpodivuhodnejším projektom posledného obdobia patrí vystupovanie v podivnom country zoskupení, tzv. podivne duo RUR: 2


Stanislav Tomka – kontrabass a spev

stano@blueland.sk

Na gitaru začína hrať niekedy okolo roku 1988, najmä trampské, country a folkové piesne. V roku 1993 začína hrať na mandolíne v hlohovskom bluegrassovom zoskupení Noví Pltníci. Po návrate zo základnej vojenskej službe v januári roku 1995 zakladá spolu s bratom Milošom bluegrassovú formáciu BLUELAND ktorej členom je doteraz. V rokoch 2000 až 2001 navštevoval základnú umeleckú školu v Trnave, odbor kontrabas na ktorého hru príležitostne využil účinkovaním ako záskokan v skupinách Mousetrap, (2006) Peter O´ Rubie (2006) a G runs and Roses (2007-2008). Od januára 2009 mení bassgitaru za kontrabas aj v domovskom Bluelande. Stanislav hrá na kontrabas neznámeho pôvodu, hral na bassgitare značky Neuser. Ak má nejaký hudobný vzor tak ním je kontrabasista zo skupiny Union Station Barry Balles.


A príležitostní hostia!!!!!!

Radek Vaňkát – dobro a Martin Burza – husle